[vc_row][vc_column][cz_title id=”cz_106563″ cz_title=””]بر اساس مطالعات اخیر در امریکا بر روی هپاتیت c ترکیب دو داروی daclatasvir و sofosbovir درمان انتخابی برای تمام ژنوتیپ های هپاتیت c گزارش شده است. در مطالعات صورت گرفته روی این داروی ترکیبی بیش از ۹۵ درصد از بیماران به طور کامل درمان شده اند.


شکل دارویی :

داروی ترکیبی داکلاتاسویر + سوفوسبویر شرکت سجاد دارو شرق به صورت قرص های روکش دار خور اکی و خط دار عرضه می شوند که هر قرص حاوی ۴۰۰ میلی گرم داروی سوفوسبویر و ۶۰۰ میلی گرم داروی داکلاتاسویر می باشد.


عوارض جانبی :

عوارض جانبی گزارش شده از این دارو تا به حال نزدیک به صفر بوده فقط در بعضی موارد نادر خستگی، سردرد، بی حالی و تهوع در مصرف کنندگان مشاهده شده است.


نحوه مصرف :

عدم وجود سیروز مشابه : روزانه ۱ عدد قرص به مدت ۱۲ هفته

وجود سیروز مشابه : روزانه ۱ عدد قرص به مدت ۲۴ هفته یا روزانه ۱ عدد قرص به مدت ۱۲ هفته همراه با داروی ریباویدین.


موارد مصرف :

درمان ژنوتیپ های ۱، ۲ ، ۳، ۴، ۵، ۶ هپاتیت c

هشدارها :

نارسایی کلیه :

در بیماران با نارسایی کلیه متوسط و ملایم (eGFR>30ml/min) تنظیم دوز دارو نیاز نیست و مصرف آن همانند سایر بیماران صورت می پذیرد.

اثر بخشی و ایمنی این دارو برای بیماران با نارسایی شدید (eGFR<30ml/min) که به دیالیز احتیاج دارند در حال بررسی می باشد و مشخص نیست.


اختلالات کبدی :

برای بیماران با اختلالات کبدی خفیف، متوسط یا شدید نیز نیازی به تنظیم دوز دارو نیست، هم چنین اثربخشی و ایمنی دارو برای این بیماران نیز هنوز مشخص نگشته.


مصرف در بارداری و شیردهی :

هنوز اطلاعات دقیق از عوارض این دارو بر روی جنین یا مادر در طول دوره درمان در دسترس نیست پس بهتر است در طول دوره درمان از این دارو استفاده نشود.

همچنین ترشح دارو در شیر مادر هنوز مشخص نشده است.


مصرف در کودکان :

اطلاعات دقیقی وجود ندارد و با تجویز پزشک متخصص امکان پذیر است.


مصرف در سالمندان :

داروی سوفوسبویر روی افرلاد بالای ۶۵ سال آزمایش شد و مشابه افراد جوان تر عمل کرد پس نیازی به تنظیم دوز در این افراد نیست.

ایمنی داروی داکلاتاسویر در افراد ۶۵ سال و بالاتر مشابه افراد جوان بود و همچنین میزان پاسخ دهی به دارو نیز قابل مقایسه بود، پس این دارو هم نیازی به تنظیم دوز ندارد.


 مسمومیت :

در بالاترین دوز آزمایش شده برای داروی سوفوسبویر مقدار ۱۲۰۰ میلیگرم از دارو به ۶۰ نفر تجویز شد که در نتیجه آن اثرات ناخوشایندی مشاهده نشد و عوارض جانبی آن شبیه به گروه هایی بود که دارونما یا دوز ۴۰۰ میلی گرم دریافت کرده بودند. در صورت وقوع مسمومیت باید بیمار را به بیمارستان منتقل نمود تا اقدامات حیاتی روی وی صورت گیرد.

هم چنین آنتی دوتی برای داروی داکلاتاسویر وجود ندارد و در صورت بروز مسمومیت باید بیمار را به بیمارستان منتقل شود تا اقدامات حیاتی کلی صورت گیرد.


شرایط نگهداری :

دارو را در جایی خنک و خشک نگهداری کنید.

دور از نور نگهداری شود.

دارو را دور از دسترس کودکان نگهداری کنید.

از مصرف داروی تاریخ گذشته خودداری کنید.[/cz_title][/vc_column][/vc_row]