[vc_row][vc_column][cz_title id=”cz_36420″ cz_title=””]این دارو برای بیماری فعلی شما تجویز شده است ، لذا از مصرف آن در موارد مشابه و یا توصیه آن به دیگران جداً خودداری نمایید.

راهنمایی های عمومی :

در صورت داشتن سابقه هر گونه واکنش غیر عادی یا آلرژیک به رزوواستاتین آن را با پزشک خود در میان بگذارید. همچنین حساسیت به هر ماده دیگر از قبیل غذاها،مواد محافظ و یا رنگ ها را با پزشک یا داروساز خود مطرح فرمایید.

اگر همراه با رزوواستاتین هریک از داروهای ذیل را مصرف میکنید،پزشک خود را مطلع سازید:سیکلوسپورین، جم فیبروزیل ، نیاسین، سایر داروهای کاهنده چربی، سایمتیدین، کتوکونازول، اسپیرونولاکتون، ضد بارداری های خوراکی،وارفارین و آنتی اکسیدها.وجود سایر بیماری ها ممکن است اثرات رزوواستاتین را تحت تأثیر قرار دهد.در صورتیکه هر یک از مشکلات بالینی زیر را دارید ،پزشک خود را مطلع سازید:سابقه مصرف الکل، بیماری های فعلی کبدی یا افزایش بی دلیل آنزیم های کبدی سرم، سابقه ابتلا به بیماری های کبدی، هر نوع بیماری عضلانی، نارسایی کلیوی، افزایش مقدار پروتئین سرم در ادرار، جراحی های بزرگ،عفونت شدید، کاهش فشار خون، ضربه یا تروما، اختلالات شدید متابولیکی و الکترونیکی،اختلال غده درون ریز و تشنج کنترل نشده.


مصرف در دوران بارداری و حاملگی :

مصرف این دارو در دوران حاملگی و در زنانی که در آینده ای نزدیک قصد باردار شدن

دارند،ممنوع میباشد.زیرا این دارو ساخت کلسترول را مهار کرده و رشد جنین را دچار نقصان می سازد.همچنین توزیع رزوواستاتین در شیر مادر مشخص نیست.به دلیل وجود و امکان عوارض جدی در نوزادان شیرخوار از مادران مصرف کننده رزوواستاتین،تصمیم در خصوص قطع شیر مادر و یا قطع درمان الزامی است.مصرف این دارو در مادران شیرده نیز میبایست زیر نظر پزشک متخصص صورت گیرد،به علاوه ممکن است که این دارو به میزان ناچیزی به درون شیر مادر ترشح شده و باعث بروز تحریکاتی در نوزاد شیر خوار میشود.


نحوه مصرف مناسب:

این دارو را دقیقاً همانگونه که پزشکتان برای شما تجویز کرده است مصرف نمائید و از بیشتر یا کمتر کردن میزان تجویز شده بپرهیزید.مقدار داروی تجویز شده برای هر بیماری متفاوت میباشد. دارو را هر روز در یک ساعت معین مصرف کرده و رژیم غذایی توصیه شده توسط پزشک را به دقت رعایت کنید.از مصرف آنتی اسیدهای حاوی آلومینیوم و منیزیم هیدروکساید تا دو ساعت بعد از مصرف رزوواستاتین خودداری نمائید.

دوز فراموش شده:به محض به خاطر آوردن،آن را مصرف نمائید.در صورتی که زمان مصرف دوز بعدی تقریباً فرا رسیده است،دوز فراموش شده را رها کرده و به رژیم قبلی برگردید.هرگز دوز دارو را دو برابر نکنید.


هشدار ها:

بسیار مهم است که به طور منظم توسط پزشک جهت بررسی پیشرفت درمان کنترل شوید زیرا در طول درمان نیاز به بررسی میزان چربی خون برای تنظیم دوز دارو ونحوه عملکرد کبدی ضروری میباشد. بدون مشورت با پزشک خود،مصرف دارو را قطع نکنید.در صورت حاملگی یا احتمال وقوع آن فوراً پزشک خود را مطلع سازید.قبل از نجام هرگونه جراحی یا درمان های اورژانس،موضوع را با پزشک خود مطرح نمایید.در صورت بروز درد و ضعف عضلانی بویژه همراه با خستگی یا تب بلافاصله موضوع را به پزشک اطلاع دهید.


عوارض جانبی

هر دارو همراه با اثرات مفیدی که دارد ممکن است اثرات  ناخواسته ای نیز ایجاد کند اگرچه کلیه این عوارض در یک فرد دیده نمیشود ولی در  صورت بروز هر عارضه با پزشک خود مشورت کنید.

عوارضی که نیاز به مشورت با پزشک دارند:گرفتگی یا درد عضلانی،درد شدید شکمی،خستگی یا ضعف غیر معمول،رابدومیولیز(وجود میوگلوبین در ادرار)،اختلالات  کاربرد کبدی و بالا رفتن میزان آنزیم های کبدی.

عوارضی که تنها در صورت ادامه یافتن یا ایجاد مزاحمت نیاز به توجه پزشکی دارند:سردرد،گلودرد،دردهای شکمی،اضطراب،درد مفاصل،ضعف،کمر درد،درد قفسه سینه،برونشیت،اسهال،سر گیجه و سوء هاضمه،نفخ،ادم،التهاب معده و روده، بیخوابی،درد عضلانی،راش و بثورات پوستی.


شرایط نگهداری :

دارو را در جای خشک و در دمای کمتر از ۲۵ درجه سانتیگراد نگهداری نمائید.

دارو را دور از دسترس کودکان نگهداری نمایید.

از مصرف داروی تاریخ گذشته خودداری نمایید.               [/cz_title][/vc_column][/vc_row]