[vc_row][vc_column][cz_title id=”cz_77941″ cz_title=””]راهنمای عمومی:

این دارو برای بیماری فعلی شما تجویز شده است، لذا مصرف آن در موارد مشابه و یا توصیه آن به دیگران خودداری نمایید.

قبل از مصرف این دارو موارد زیر را به اطلاع پزشک یا داروساز برسانید.

۱-وجود هرگونه حساسیت

۲-بارداری یا شیردهی

۳- استفاده از سایر داروها

۴- ابتلا به بیماری های دیگر

۵-اختلال حافظه و یا عدم توانایی خواندن مطالب


موارد منع مصرف:

۱-سابقه واکنش حساسیتی شدید

۲-دیابت نوع یک

۳- کتواسیدوز دیابتی (افزایش کتون ها در خون یا ادرار)


مصرف در بارداری یا شیر دهی:

بارداری: مطالعات کافی و به خوبی کنترل شده در زنان باردار انجام نشده است.مصرف این دارو در دوران بارداری تحت نظر پزشک معالج مجاز می باشد.

شیردهی: در مورد ترشح این دارو در شیر انسان اطلاعاتی در دسترس نمیباشد. لذا مصرف آن طی این دوران باید با احتیاط انجام گیرد.


هشدارها:

۱-بی خطری و کارآیی این دارو در کودکان کمتر از ۱۸ سال ثبت نشده است.

۲- هیچ گونه اختلاف معنی دار به لحاظ بی خطری و کارآیی این دارو در افراد سالخورده با سن ۶۵ سال به بالا در مقایسه با افراد جوان تر ، مشاهده نشده است. به دلیل احتمال کاهش عملکرد کلیه در افراد ساخورده، قبل از شروع مصرف این دارو و سپس به صورت دوره ای، عملکرد کلیوی در این افراد باید مورد ارزیابی قرار گیرد.

۳- حضور بیماری های دیگر ممکن است در مصرف این دارو تاثیر بگذارد در این صورت ابتلا به بیماری های دیگر به خصوص موارد زیر را به پزشک خود را مطلع نمایید:

اختلال عملکرد کلیه-در بیماران مبتلا به اختلال متوسط یا شدید عملکرد کلیه و در بیماران تحت همودیالیز یا دیالیز صفاقی، تنظیم مقدار مصرف دارو توصیه میگردد.

اختلال عملکرد کبد-در بینماران مبتلا به اختلال متوسط عملکرد کبد، مقدار دارو در خون کمی افزایش می یابد. در چنین شرایطی تنظیم مقدار مصرف دارو ضروری نمیباشد.

سابقه پانکراتیت(التهاب پانکراس)-مصرف دارو در این بیماران باید با احتیاط و پایش دقیق انجام گیرد.


موارد احتیاط:

۱-همیشه کارت شناسایی خود که نشان دهنده ابتلای شما به بیماری دیابت است را به همراه داشته باشید.

۲-برنامه رژیم غذایی و تمرینات ورزشی تجویز شده توسط پزشک را رعایت کنید.رژیم غذایی صحیح، تمرینات ورزشی منظم و آزمایش مرتب قند خون در اثر بخشی این دارو دارای نقش موثری می باشد.

۳-مقدار قند خون را مطابق با دستور پزشک کنترل نمایید. در صورت افزایش یا کاهش مقدار قند خون در هنگام مصرف این دارو، با پزشک خود مشورت نمایید.

۴-مقدار مصرف دارو را بدون دستور پزشک افزایش ندهید.

۵-کنترل میزان قند خون در شرایط استرس مانند تب، عفونت، جراحت یا جراحی ممکن است دشوارتر باشد. در چنین شرایطی با پزشک خود مشورت نموده، بدون تجویز وی از تغییر مقدار مصرف دارو خودداری کنید.

۶-قبل از انجام هرگونه مراقبت های پزشکی یا دندانپزشکی، فوریت های پزشکی و یا جراحی، پزشک یا دندانپزشک خود را در جریان مصرف این دارو قرار دهید.

۷-این دارو معمولاً باعث قند خون پایین نمیشود، ولی اگر همزمان با سایر دارو های پایین آورنده قند خون مانند انسولین و سولفونیل اوره ها مصرف گردد، ممکن است باعث افت قند خون شود.علایم کمی  قند خون، اضطراب، تعریق، ضعف، گیجی، خواب آلودگی، سنگکوب، ضربان تند قلب، تغییرات بینایی، سردرد، لرزش و گرسنگی را شامل می گردد.مصرف برخی قندهای سریع الاثر مانند قرص یا ژل گلوکز برای درمان افت قند خون مفید است. در صورت عدم دسترسی به این مواد، خوردن یا آشامیدن منابع قند مانند حبه قند، عسل، آبنبات، آب پرتغال یا سودای غیر رژیمی کمک مینماید.به منظور جلوگیری از افت قند خون، وعده های غذایی را در زمان های مشخص طی روز مصرف نموده و هیچ یک از وعده های غذایی را از دست ندهید.

۸-در هنگام مصرف این دارو، آزمایشات مربوط به قند خون ناشتا، هموگلوبین A۱C  و عملکرد کلیوی را انجام دهید. این آزمایشات به منظور پایش بیماری و یا کنترل عوارض جانبی صورت میگیرد.از این رو در فواصل منظم به پزشک مراجعه نمایید.


تداخل های دارویی:

قبل از مصرف این دارو ، چنانچه از داروهای زیر اسنفاده مینمایید پزشک خود را مطلع سازید:

دیگوکسین- در مصرف همزمان، مقدار دیگوکسین در خون به میزان جزیی افزایش می یابد. بیماران تحت درمان با دیگوکسین باید به دقت مورد پایش قرار گیرند.تنظیم مقدار دیگوکسین یا سیتاگلیپتین توصیه نمیگردد.

داروهای سولفیل اوره-در مصرف همزمان سیتاگلیپتین با یک داروی سولفیل اوره، جهت کاهش خطر هیپوگلیسمی(قند خون پایین) ممکن است مقدار کمتری از داروی سولفیل اوره مورد نیاز باشد.


مقدار و نحوه صحیح مصرف دارو:

مقدار مصرف هر دارو را پزشک تعیین می کند، اما میزان مصرف این دارو به طور کلی به صورت زیر است:

برای درمان دیابت ملیتوس نوع ۲:

بزرگسالان: ۱۰۰ میلی گرم یک بار در روز است. این دارو ممکن است به تنهایی یا همراه با متفورمین مصرف شود.

کودکان: بی خطری و کارآیی این دارو در کودکان ثبت نگردیده است.


در خصوص نحوه صحیح مصرف این دارو به نکات زیر توجه کنید:

۱-این دارو را دقیقاً مطابق با دستور پزشک مصرف کنید. از مصرف مقادیر بیشتر و یا کمتر و یا به مدت طولانی تراز دستور پزشک خودداری نمایدد.گاهی وقات ممکن است پزشک مقدار مصرف دارو را جهت دستیابی به نتایج مطلوب تغییر دهد.

۲-این دارو را میتوان همراه با غذا و یا با معده خالی مصرف نمود.از دستورات پزشک خود پیروی نمایید.

۳-از خرد کردن، جویدن و یا شکستن قرص خودداری کنید.آن را به طور کامل بلع نمایید.

۴-قند خون خود را به صورت دوره ای کنترل نموده و به طور منظم به پزشک خود مراجعه کنید.

۵-در صورت ابتلا به بیماری کلیه، ممکن است مقادیر کمتر دارو توسط پزشک تجویز گردد.

۶-در شرایط استرس  مانند تب، ضربه، تصادف، عفونت و یا جراحی ممکن است مقدار مصرف دارو تغییر یابد.

۷-مصرف این دارو بخشی از یک برنامه کامل دزمان است که شامل رژیم غذایی، تمرینات ورزشی، کنترل  وزن و احتمال مصرف سایر داروها گردد.

۸-در صورتی که یک نوبت از مصرف دارو را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن فوراً آن را میل کنید. ولی اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده باشد، نوبت فراموش شده را مصرف نکرده و برنامه عادی خود را از سر بگیرید. از دو برابر کردن  مقدار دارو خودداری کنید.


عوارض جانبی:

هر دارو به موازات اثرات مطلوب درمانی ممکن است باعث بروز عوارض ناخواسته نیز شود،  اگرچه همه این عوارض در یک فرد دیده نمیشود. در صورت بروز عوارض زیر سریعاً با پزشک یا داروساز خود مشورت نمایید:

کهیر؛ اشکال در تنفس؛ ورم صورت، لبها، زبان و یا گلو؛ پانکراتیت(التهاب پانکراس که با درد شدید در بخش فوقانی معده یا پشت، تهوع، استفراغ، کاهش اشتها و ضربان سریع قلب همراه است)؛ کاهش حجم ادرار؛ افزایش وزن؛ واکنش شدید پوستی.

سایر عوارض جانبی کمتر شایع عبارتند از: آبریزش بینی، گلو درد، سردرد، درد ناحیه پشت؛ درد مفضل یا عضله؛ تهوع؛ درد معده؛ اسهال و یبوست.

توجه-در صورت مصرف اتفاقی بیش از مقدار توصیه شده توسط پزشک و مشاهده علایمی مانند قند خون پایین، ضعف بسیار زیاد، تاری دید، تعریق، اشکال در تکلم، لرزش، درد معده، اغتشاش شعور و حملات تشنجی، بیمار باید سریعاً به پزشک یا مراکز درمانی منتقل گردد.


شرایط نگهداری: 

دارو را دور از دسترس کودکان نگهداری نمایید.

از مصرف داروهای تاریخ گذشته خودداری کنید.

دارو را در دمای کمتر از ۳۰ درجه سانتی گراد و دور از رطوبت نگهداری نمایید.[/cz_title][/vc_column][/vc_row]